ponedjeljak, 15. rujna 2014.

Makaroncici

Bok ljudici! Kao sto naslov kaze, danasnji recept su makaronsi. Zbog toga sto su tako hrskavi a ujedno i kremasti, meni su omiljeni cajni kolacici. Rijec "macaron" ima isto podrijetlo kao dobro nam znani makaroni i u prijevodu znaci "fino tijesto". Pa da vas ukratko upoznam s njima. Makaronse je prvi puta pripremila Catherine de Medici u vrijeme 1533.g dok je bila u braku s Duc'd'Orleansom, koji je 1547.g postao kralj Francuske, poznatiji kao Henry II. Prvi makaronsi bili su vrlo jednostavni kolacici izradeni od badema u prahu, secera i bjelanjaka. Mnoge se zanimljive price vezu uz ove, danas luksuzne kolacice, kao na primjer da se unuka Catherine Nancy spasila od gladi jeduci makaronse. Pocetkom 20.tog stoljeca Pierre Defontaines, unuk Luisa Ernesta Laduree-a (danas poznati lanac francuskih slasticarnica Laduree) dolazi na ideju da ih napuni kremom koja ih drzi zajedno. Takve makaroncice danas znamo i danas cine najprodavanije luksuzne kolacice (npr. cijena jednog makaronsa u laduree slasticarnici iznosi 2€ sto je za vecinu hrv. primanja puno previse za takav minijaturni kolacic).

SASTOJCI za ove slatke kolacice su:
2 bjelanjka (bilo bi dobro da su oko 3 dana prije odvojeni od zumanjka)
80g bademovog brasna (prosijati!)
120g secera u prahu
50g sitnog kristal secera
jestive boje po zelji (da bi postigli vidljivu boju dodati punooooo jestive boje), u mom slucaju 3 paketa Julius Menil 100% kakaa

POSTUPAK je dosta kompliciran:
  1. Najbolje da se tocno drzite recepta jer su veoma osjetljivi i da se posluzite nekim videom s youtubea  pogotovo ako ih radite prvi put. Vjerojatno cete ih morati napraviti nekoliko puta prije nego sto vam uspiju. Bjelanjke je potrebno odvojiti od zumanjaka najmanje dva dana prije te staviti u frizider. Izvadite ih 24h prije pripreme iz frizidera. Ukoliko bademovo brasno radite sami najbolje je blansirane oguljene bademe pomijesati zajedno secerom u prahu. To je potrebno raditi u intervalima da bademi ne pocnu ispustati ulje. Zatim ih prosijte i odstranite krupne ostatke.
  2. Umutite bjelanjke, te u nekoliko navrata dodavati kristal secer, ne sav odjednom. Mutite dok snijeg ne postane cvrst. Ako predugo mutite postoji opasnost da vam makaronsi budu presuhi. Ovo je po meni, zapravo najosjetljiviji korak. U ovom koraku dodaje se boja. Za intenzivniju boju, potrebno je dodati kolicinski vise boje. Budite pazljivi jer boja pecenjem izblijedi. Mozete koristiti gotove kupovne jestive boje ili dodavati npr sok od borovnica za cvenkasto-ljubicastu boju. Ako zelite sarene makaroncice u vise boja, prvo odvojite smjesu na onoliko djelova koliko boja zelite.
  3. Rukom lagano umijesajte umucene bjelanjke u smjesu badema i secera u prahu. (Takoder vrlo osjetljiv korak). Pazite koliko mijesate, mijesajte kao da smjese preklapate. Kada podignete spatulu i smjesa gusto klizne natrag i odmah se stopi s ostatkom, znat cete da ste dovoljno mijesali. Ako vam slucajno kapne pokraj posude gledajte da se smjesa sama izravna i bude glatka, to znaci da je dovoljno meka.
  4. Na pek papir nacrtajte krugove obavezno izmedu ostavite mjesta te nemojte puniti skroz do rubova jel se smjesa siri. Najbolje vam je na silikonsku podlogu, plastificirani pek papir ili ako imate pravi kalup za makaronse. Papir je mastan pa cete se namuciti da dobijete pravilne krugove, a sa silikona se lakse odvajaju i ne lijepe se.
    Smjesu stavite u slasticarsku vrecicu, nastavak neka vam bude s najmanjom okruglom rupicom. 
    Optimalna debljina makaronsa je oko 3-5 mm.


  5. Smjesu ostavite da stoji oko sat i pol. Pecnicu zagrijte na 160*C te stavite jedan dio makaronsa peci (ako vam je ispalo vise tepsija). Obavezno regulirajte temperaturu da vam se ne presuse i popucaju. Tokom pecenja formirat ce se tzv. stopalo. Znat cete da su se dobro posusili ukoliko kada ih taknete povrsina ne bude ljepljiva.
  6. Prije nego sto cete ih skidati sa podloge obavezno pustite da se ohlade jer ce se tako ujedno i odlijepiti s podloge. Ispecene makaronse mozete na sobnoj temperaturi cuvati najvise 3-4 dana, bitno je da su u zatvorenoj posudi zbog vlage zraka. Ukoliko zelite mozete ih puniti kremom tzv. ganacheom. Prije posluzivanja najbolje bi bilo, ako se uspijete suzdrzati da makaronsi odstoje 24-48h da se okusi prozmu i stopalo malo popusti. 
GANACHE:
Ganache je krema od slatkog vrhnja i cokolade te mozete dodati sastojke po zelji, npr limun, vaniliju, ulje lavande itd. Takoder moze vam dobro posluziti ukoliko nemate ideje cime nafilati biskvit ili preliti/premazati tortu. Bitno je da slatko vrhnje zagrijete do vrenja. U njega zatim dodate nasjeckanu cokoladu i mutite dok se skroz ne otopi. Zatim dodate ostale sastojke po zelji i pomijesate te ostavite da se ohladi ili zgusne da se moze mazati. I to je to :)

Na srecu ispunila mi se velika zelja i imala sam priliku isprobati prave makaronse iz Laduree. Sve vrste makaronsa ne mozete ni nabrojati koliko ih imaju u ponudi. Pakiranje je savsreno, kutijica je prekrasna, makaroncici su zamotani u papir i papir je "spojen" preslatkom naljepnicom s logotipom firme. Cim sam otvorila kutijicu i osjetila miris badema i aroma mmmmmm, opio me, nisam trebala niti probati. A okus.. okus je savsenstvo, neopisiv. Definitivno jedni od najboljih makaronsa! 


Nema komentara:

Objavi komentar